Dotychczasowe starania o boisko baseballowe we Wrocławiu

Klub Sportowy Baseball Wrocław założyliśmy w 2004 roku i od początku swojej działalności zgłaszaliśmy w Urzędzie Miasta zapotrzebowanie na profesjonalne boisko. We Wrocławskim Budżecie Obywatelskim startujemy po raz drugi, w pierwszej edycji nasz projekt nie przeszedł pod głosowanie. Staraliśmy się o tereny w okolicy Parku Milenijnego, jednak w ocenie Urzędu naszym przeznaczeniem jest Zakrzów…

Zanim trafiliśmy tam w 2012 roku zawodnicy mogli czuć się „bezdomni”, ponieważ nie mieliśmy odpowiednich warunków do treningu a nawet do rozgrywania ligi baseballu w mieście, które reprezentowaliśmy.W sumie dwa sezony na wyjazdach występowaliśmy jako gospodarze.

Warto dodać iż, na każdym wymienionym obiekcie sami prowadziliśmy prace budowlane, naprawcze oraz pielęgnacyjne. W naszej historii nigdy jeszcze we Wrocławiu nie rozegraliśmy meczu, na który zespół nie musiałby pojawić się dwie godziny przed planową rozgrzewką, aby rozłożyć boisko…

W latach 2004 – 2010 drużyna seniorska, trenowała za zgodą AWF-u na boisku im. Stana Musiała dla Małej Ligi czyli dla grup dziecięcych bądź softballowych. Na Stadionie Olimpijskim znajdowało się jeszcze jedno miejsce dla seniorskiego baseballu ze stałym backstopem, jednak w pierwszym w historii KSB sezonie teren został przejęty przez miasto, które zorganizowało światowy zjazd carawaningu gospodarując tym samym teren pod przyszłe boisko wielofunkcyjne z oświetleniem tworzącym płyty piłkarskie bez możliwości utworzenia boiska dla baseballu.

 

ROK 2006:

Cały sezon graliśmy tylko na wyjazdach, także jako gospodarze, zdobywając dla Wrocławia mistrzostwo drugiej polskiej ligi. Warto dodać iż, w 2006 roku z własnych środków wyremontowaliśmy boisko im. Stana Musiała tuż przed Mistrzostwami Polski Juniorek w Softballu. Małe boisko stało się dla nas kultowe, tam trenowaliśmy, zakładaliśmy sekcje młodzieżowe oraz prowadziliśmy zespół softballu, to wspaniały obiekt, na którym w 1990 roku Stan Musiał przebywał osobiście, niestety dochodzą słuchy, iż uczelnia chce sprzedać teren pod inwestycje komercyjne.

 

LATA 2007 - 2009

Rozgrywaliśmy mecze na Polach Marsowych po stronie należącej do AWFu, jednak w roku 2010 tym razem na Stadionie Olimpijskim to AWF stworzył wielofunkcyjny obiekt do gier zespołowych bez opcji dla baseballu. Ogromna przestrzeń oraz lokalizacja terenu pozwalała postawić wymiarowe boisko oraz przyciągnąć bardzo wielu kibiców. Minusem był z pewnością niewymiarowy składany backstop oraz brak szatni.

 

LATA 2010 – 2011

Przez dwa lata trenowaliśmy i rozgrywaliśmy mecze na Niskich Łąkach gdzie zbudowaliśmy backstop oraz tunel do trenowania odbić (często dewastowany). Na Niskich Łąkach pojawił się niestety konflikt związany z korzystaniem z płyty boiska i w związku z przeznaczeniem Oławki dla piłki nożnej musieliśmy ponownie zmienić obiekt. Do zawodów dopuszczani byliśmy warunkowo, na płycie brakowało górki miotacza a odbicie za płot prawego zapola skutkowało przyznaniem biegaczowi drugiej bazy (zamiast odbicia home run). Ogromnym plusem obiektu była z pewnością kryta trybuna i bliskość szatni.

 

LATA 2012 - …

Po długich poszukiwaniach terenu otrzymaliśmy od miasta propozycję gry na bocznej płycie na Stadionie Polaru (na Zakrzowie), skorzystaliśmy z tej możliwości, przeznaczając na przystosowanie obiektu pod regulamin Polskiego Związku Baseballu i Softballu spore środki finansowe z budżetu KSB. Do powstania backstopu przyczynili się także kibice oraz inni zawodnicy z Polski, którzy wsparli budowę symboliczną cegiełką. Okres przejściowy bez boiska skutkował gorszymi wynikami. Sezon 2012 zakończyliśmy słabym wynikiem, który zdegradował nas do niższej ligi, na szczęście korzystając już z Zakrzowa wygraliśmy rozgrywki pierwszej ligi w 2013 roku z awansem do Ekstraligi. Największym problemem na Zakrzowie są dewastacje, oprócz nagminnie wyrywanych ławek, zniknęły krzesełka dla kibiców, dwukrotnie włamano nam się do magazynku, a na boisku zastaliśmy przed meczem ślady po ognisku. W związku z inwestycjami na obiekcie jak powstanie z WBO boiska do hokeja na trawie jak również miejmy nadzieję budowy boiska dla KSB w kolejnym roku Stadion Polaru zmieni swoje oblicze, stanie się bezpiecznym i profesjonalnym terenem rekreacyjnym.

 

 

 Zobacz galerię zdjęć z budowy boiska na Zakrzowie:

 

Zdjęcia:
powrót do strony głównej